Technical Program




The proceedings can be found on IEEE Xplore here


Agenda
Tuesday, April 17, 2012
9:30 - 11:00 Registration
11:00 - 11:30 Welcome
11:30 - 13:00 Session 1 (Plenary)
13:00 - 14:00 Lunch Break
14:00 - 16:00 Session 2
16:00 - 16:30 Coffee Break
16:30 - 18:30 Session 3
19:30 - 21:30 Welcome Reception

Wednesday, April 18, 2012
9:30 - 10:30 Session 4 (Plenary)
10:30 - 11:00 Coffee Break
11:00 - 13:00 Session 5
13:00 - 14:00 Lunch Break
14:00 - 16:00 Session 6
16:00 - 17:30 Session 7 (Poster)
18:00 Gala Dinner

Thursday, April 19, 2012
9:30 - 10:30 Session 8 (Plenary)
10:30 - 11:00 Coffee Break
11:00 - 13:00 Session 9
13:00 - 14:00 Lunch Break
14:00 - 16:00 CaON/GEYSERS Workshop
16:00 - 16:30 Coffee Break
16:30 - 18:00 CaON/GEYSERS Workshop (Continued)

Friday, April 20, 2012
9:30 - 10:30 Session 10
10:30 - 11:00 Coffee Break
11:00 - 13:00 Session 11
13:00 - 13:15 Closing Session




Tuesday, April 17
11:00 - 11:30
Tue1: Welcome
11:00 Welcome
Professor Dimitra Simeonidou (Head of High Performance Networks Group)
11:10 Opening
Professor Colin Riordan (Vice Chancellor of the University of Essex)
11:30 - 13:00
Tue2: Session 1 [Chair: Mike O'Mahony]
Keynote and Invited (Oral)
11:30 Positioning of optical networking in the EU FP7 and Horizon 2020 Research Programs [Keynote]
Andrew Houghton (European Commission, Belgium)
12:30 Routing in Dynamic Future Flexi-Grid Optical Networks [Invited]
Christina (Tanya) Politi (University of Peloponnese, Greece); Vassilios Anagnostopoulos (National Technical University of Athens, Greece); Chris Matrakidis (University of Peloponnese, Greece); Alexandros Stavdas (University of Peloponnese, Greece)
14:00 - 16:00
Tue3: Session 2 [Chair: Sergi Figuerola]
Invited and Regular (Oral)
14:00 From Static to Software-Defined Optical Networks [Invited]
Joerg-Peter Elbers (ADVA AG Optical Networking, Germany); Achim Autenrieth (ADVA Optical Networking, Germany)
14:30 Performance Modelling and Analysis of Dynamic Virtual Optical Network Composition
Shuping Peng (University of Essex, United Kingdom); Reza Nejabati (University of Essex, United Kingdom); Eduard Escalona (University of Essex, United Kingdom); Dimitra Simeonidou (University of Essex, United Kingdom); Markos P. Anastasopoulos (Athens Information Technology, Greece); Konstantinos Georgakilas (Athens Information Technology & Aalborg University, Greece); Anna Tzanakaki (AIT, Greece); Alexei Vernitski (University of Essex, United Kingdom)
14:45 Optimal Allocation of Virtual Optical Networks for the Future Internet
Albert Pagès (Universtiat Politècnica de Catalunya (UPC), Spain); Joan A. García-Espín (Fundació i2CAT, Internet i Innovació Digital a Catalunya & Technical University of Catalonia, Spain); Jordi Perelló (Universitat Politècnica de Catalunya (UPC), Spain); Jordi Ferrer Riera (Fundació i2CAT, Internet i Innovació Digital a Catalunya, Spain); Salvatore Spadaro (Universitat Politecnica de Catalunya (UPC), Spain); Sergi Figuerola (Fundació i2CAT, Internet i Innovació Digital a Catalunya, Spain)
15:00 Adaptive Virtual Infrastructure planning over Interconnected IT and Optical Network Resources using Evolutionary Game Theory
Markos P. Anastasopoulos (Athens Information Technology, Greece); Anna Tzanakaki (AIT, Greece)
15:15 Cognition to Design Energetically Efficient and Impairment Aware Virtual Topologies for Optical Networks
Natalia Fernández (University of Valladolid, Spain); Ramón J. Durán (University of Valladolid, Spain); Ignacio de Miguel (University of Valladolid, Spain); Noemí Merayo (University of Valladolid, Spain); David Sánchez (CEDETEL, Spain); Marianna Angelou (AIT, Greece); Juan Carlos Aguado (University of Valladolid, Spain); Patricia Fernández (University of Valladolid, Spain); Tamara Jiménez (University of Valladolid, Spain); Rubén Lorenzo (CEDETEL, Spain); Ioannis Tomkos (AIT, Greece); Evaristo J. Abril (University of Valladolid, Spain)
15:30 Experimental evaluation of a VON Resource Broker and Compositor for deployment and performance of virtual GMPLS control planes
Ricard Vilalta (Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya, Spain); Raul Muñoz (CTTC, Spain); Ramon Casellas (Centre Tecnologic de Telecomunicacions de Catalunya (CTTC), Spain); Ricardo Martinez (CTTC, Spain)
15:45 OpenFlow and PCE Architectures in Wavelength Switched Optical Networks
Alessio Giorgetti (Scuola Superiore Sant'Anna, Italy); Filippo Cugini (CNIT, Italy); Francesco Paolucci (Scuola Superiore Sant'Anna, Italy); Piero Castoldi (Scuola Superiore Sant'Anna, Italy)
16:30 - 18:30
Tue4: Session 3 [Chair: Anna Tzanakaki]
Invited and Regular (Oral)
16:30 Applications of Sub-Wavelength Optical Networks [Invited]
John Dunne (Intune Networks, Ireland)
17:00 Bandwidth and Energy Savings of Locality-Aware P2P Content Distribution in Next-Generation PONs
Emanuele Di Pascale (CTVR - Trinity College Dublin, Ireland); David B Payne (Trinity College Dublin, United Kingdom); Marco Ruffini (University of Dublin, Ireland)
17:15 PID Strategies for the Dynamic Allocation of Resources in LR-Passive Optical Networks
Tamara Jiménez (University of Valladolid, Spain); Noemí Merayo (University of Valladolid, Spain); Ignacio de Miguel (University of Valladolid, Spain); Ramón J. Durán (University of Valladolid, Spain); Patricia Fernández (University of Valladolid, Spain); Juan Carlos Aguado (University of Valladolid, Spain); Natalia Fernández (University of Valladolid, Spain); Rubén M. Lorenzo (University of Valladolid, Spain); Evaristo J. Abril (University of Valladolid, Spain)
17:30 Reporting in ONUs with Reduced Buffers
Ganesh Chennimalai Sankaran (Indian Institute of Technology Madras & HCL Cisco Offshore Development Center, India); Krishna M. Sivalingam (Indian Institute of Technology Madras, India)
17:45 A modular and hierarchically structured techno-economic model for FTTH deployments Comparison of technology and equipment placement as function of population density and number of flexibility points
Marlies Van der Wee (Ghent University, Belgium); Koen Casier (University of Ghent, Belgium); Karel Bauters (Ghent University, Belgium); Sofie Verbrugge (Ghent University - IBBT, Belgium); Didier Colle (IBBT - Ghent University, Belgium); Mario Pickavet (Ghent University, Belgium)
18:00 Street-aware infrastructure planning tool for Next Generation Optical Access networks
Orthodoxos Kipouridis (Technische Universtität München & ADVA Optical Networking AG, Germany); Carmen Mas (Technical University of Munich, Germany); Achim Autenrieth (ADVA Optical Networking, Germany); Klaus Grobe (ADVA, Germany)
18:15 Deployment case studies of an energy efficient protected LR-PON architecture
Marco Ruffini (University of Dublin, Ireland); Deepak Mehta (University College Cork, Ireland); Barry O'Sullivan (University College Cork, Ireland); Luis Quesada (University College Cork, Ireland); Linda Doyle (Trinity College Dublin, Ireland); David B Payne (Trinity College Dublin, United Kingdom)
Wednesday, April 18
09:30 - 10:30
Wed1: Session 4 [Chair: Dimitra Simeonidou]
09:30 Green, Secure, and Elastic Photonic Network Beyond the Next [Keynote]
Ken'ichi Kitayama (Osaka University, Japan)
11:00 - 13:00
Wed2: Session 5 [Chair: Ken-ichi Kitayama]
Invited and Regular (Oral)
11:00 Intra and Inter Datacenter Networking: The Role of Optical Packet Switching and Flexible Bandwidth Optical Networking [Invited]
S. J. Ben Yoo (University of California, Davis, USA); Yawei Yin (University of California, Davis, USA); Ke Wen (University of California, Davis, USA)
11:30 Cost-Effective Sub-wavelength Solution for Data Centre Location in Scaled Next-Generation Networks
Csaba Kiss Kalló (Intune Networks Ltd, Ireland); Jim Shields (Intune Networks, United Kingdom); Conor O'Malley (Intune Networks, Ireland); Raymond Carley (Intune Networks, Ireland); Victor Lopez (Telefonica I+D, Spain); Juan P. Fernández-Palacios (Telefónica I+D, Spain)
11:45 Proposal and Implementation of an Autonomous Distributed Control for Elimination of Incomplete Lightpaths in Optical Packet and Circuit Integrated Networks
Takaya Miyazawa (National Institute of Information and Communications Technology(NiCT), Japan); Hideaki Furukawa (NICT, Japan); Hiroaki Harai (National Institute of Information and Communications Technology, Japan); Naoya Wada (NICT, Japan)
12:00 Experimental Demonstration of OBS/WSON Multi-layer Optical Switched Networks with an OpenFlow-based Unified Control Plane
Dongxu Zhang (Beijing University of Posts and Telecommunications & State Key Laboratory of Information Photonics and Optical Communications, P.R. China); Lei Liu (KDDI R&D Laboratories Inc, Japan); Linfeng Hong (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China); Hongxiang Guo (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China); Takehiro Tsuritani (KDDI R&D Laboratories, Inc., Japan); Jian Wu (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China); Itsuro Morita (KDDI R&D Laboratories, Japan)
12:15 On the Usage of FDLs in Optical Parallel Transmission to Support High Speed Ethernet
Xiaomin Chen (Technische Universität Carolo-Wilhelmina zu Braunschweig, Germany); Admela Jukan (Technische Universität Carolo-Wilhelmina zu Braunschweig, Germany); Ashwin A Gumaste (Indian Institute of Technology, Bombay, India)
12:30 Study of the performance of an optical packet switch architecture with highly distributed control in a data center environment
S. Di Lucente (Eindhoven University of Technology, The Netherlands); Roger Pueyo Centelles (TU/e, The Netherlands); Dorren Harm (Eindhoven University of Technology, The Netherlands); Nicola Calabretta (COBRA Research Institute, The Netherlands)
12:45 Analytical Model for Anycast Service Provisioning in Data Center Interconnections
Walter Cerroni (University of Bologna, Italy); Franco Callegati (Universita` di Bologna, Italy); Barbara Martini (CNIT, Italy); Piero Castoldi (Scuola Superiore Sant'Anna, Italy)
14:00 - 16:00
Wed3: Session 6 [Chair: Ben Yoo]
Invited and Regular (Oral)
14:00 Evolution of dynamic optical networks [Invited]
Naoya Wada (NICT, Japan); Hideaki Furukawa (NICT, Japan)
14:30 Defragmentation and Grooming on 85.4 Gb/s by Simultaneous Format and Wavelength Conversion in an Integrated Quad SOA-MZI
Muhammad Irfan (University of Essex, United Kingdom); Norberto Amaya (University of Essex, United Kingdom); Georgios S. Zervas (University of Essex, United Kingdom); Reza Nejabati (University of Essex, United Kingdom); Dimitra Simeonidou (University of Essex, United Kingdom); Mirco Scaffardi (CNIT, Italy); Antonella Bogoni (CNIT, Italy); Sergio Pinna (Scuola Superiore Sant’Anna, Italy); Francesco Fresi (Scuola Superiore Sant'Anna, Italy)
14:45 Lightpath Fragmentation for Efficient Spectrum Utilization in Dynamic Elastic Optical Networks
Albert Pagès (Universtiat Politècnica de Catalunya (UPC), Spain); Jordi Perelló (Universitat Politècnica de Catalunya (UPC), Spain); Salvatore Spadaro (Universitat Politecnica de Catalunya (UPC), Spain)
15:00 Architecture on Demand: Synthesis and Scalability
Miquel Garrich (Politecnico di Torino, Italy); Paolo Giaccone (Politecnico di Torino, Italy); Norberto Amaya (University of Essex, United Kingdom); Georgios S. Zervas (University of Essex, United Kingdom); Dimitra Simeonidou (University of Essex, United Kingdom)
15:15 Software/Hardware defIned NEtwork (SHINE): A Novel Adaptive Optical Network Framework for Future Internet
Yixuan Qin (University of Essex, United Kingdom); Yan Yan (University of Essex, United Kingdom); Georgios S. Zervas (University of Essex, United Kingdom); Bijan Rofoee (University of Essex, United Kingdom); Norberto Amaya (University of Essex, United Kingdom); Dimitra Simeonidou (University of Essex, United Kingdom)
15:30 Routing and Spectrum Allocation Policies for Time-Varying Traffic in Flexible Optical Networks
Kostas Christodoulopoulos (Trinity College Dublin, Ireland); Emmanouel Varvarigos (University of Patras & Computer Technology Institute, Greece)
15:45 Regenerator Site Selection for Mixed Line Rate Optical Networks with Flexible Routing
Weisheng Xie (University of Texas at Dallas, USA); Jason P. Jue (University of Texas at Dallas, USA); Xi Wang (Fujitsu Laboratories of America, USA); Qiong Zhang (Fujitsu Laboratories of America, USA); Qingya She (Fujitsu Network Communications, USA); Paparao Palacharla (FLA, USA); Motoyoshi Sekiya (Fujitsu Laboratories of America, Inc., USA)
16:00 - 17:30
Wed4: Session 7
Poster
[P1] - Loss, Complexity and Cost Analysis of an Optical Switching Fabric Using Fixed Converters
Michele Savi (Norwegian University of Science and Technology, Norway); Harald Øverby (Norwegian University of Science and Technology, Norway); Norvald Stol (Norwegian University of Science and Technology, Norway); Carla Raffaelli (University of Bologna, Italy)
[P2] - A Novel Meta-Heuristic Approach for Optical Monitoring-Tree Design in WDM Networks
Elias A. Doumith (TELECOM ParisTech, France); Sawsan Al Zahr (TELECOM ParisTech, France); Maurice Gagnaire (Telecom ParisTech (Ecole Nationale Superieure des Telecommunications) & Institut Telecom, France)
[P3] - Optical Switching for Dynamic Distribution of Wireless-over-Fiber Signals
Guillermo Arturo Rodes (Technical University of Denmark, Denmark); Juan Jose Vegas Olmos (Technical University of Denmark, Denmark); Fotini Karinou (Technical University of Denmark, Denmark); Ioannis Roudas (University of Patras, Greece); Lei Deng (Technical University of Denmark, Denmark); Xiaodan Pang (Technical University of Denmark, Denmark); Idelfonso Tafur Monroy (Technical University of Denmark, Denmark)
[P4] - Minimum CAPEX Design of Segment p-Cycles with Full Node Protection
Brigitte Jaumard (Concordia University, Canada); Honghui Li (Concordia University, Canada)
[P5] - Large-Core Plastic Optical Fibre Based In-home Optical Networks
Yan Shi (COBRA, Eindhoven University of Technology, The Netherlands); Chigo Okonkwo (Eindhoven University of Technology, The Netherlands); Ton Koonen (COBRA, Eindhoven University of Technology, The Netherlands); Eduward Tangdiongga (Eindhoven University of Technology, The Netherlands)
[P6] - P-cycle Design for Mixed-Line Rate Optical Networks
Hamza Drid (Orange Labs, France); Nicolas Brochier (Orange Labs, France); Nasir Ghani (University of New Mexico, USA); Esther Le Rouzic (Orange Labs, France)
[P7] - Economic Modelling of Uncertain Next-Generation Network Evolution
Csaba Kiss Kalló (Intune Networks Ltd, Ireland); John Dunne (Intune Networks, Ireland); Raymond Carley (Intune Networks, Ireland); Conor O'Malley (Intune Networks, Ireland); Victor Lopez (Telefonica I+D, Spain); Juan P. Fernández-Palacios (Telefónica I+D, Spain)
[P8] - Upgrading cost modelling of capacity-exhausted static WDM networks
Ariel Leiva (Pontificia Universidad Católica de Valparaíso, Chile); Carmen Mas (Technical University of Munich, Germany); Alejandra Beghelli (Universidad Tecnica Federico Santa Maria & University College London, Chile)
[P9] - Suboptimal PON Network Designing Algorithm for Minimizing Deployment Cost of Optical Fiber Cables
Akira Agata (KDDI R&D Laboratories Inc., Japan); Kosuke Nishimura (KDDI R&D Laboratories Inc. & Optical Access Network Laboratory, Japan)
[P10] - Optimization of the Knowledge Base of a Cognitive Quality of Transmission Estimator for Core Optical Networks
Tamara Jiménez (University of Valladolid, Spain); Juan Carlos Aguado (University of Valladolid, Spain); Ignacio de Miguel (University of Valladolid, Spain); Ramón J. Durán (University of Valladolid, Spain); David Sánchez (CEDETEL, Spain); Marianna Angelou (AIT, Greece); Noemí Merayo (University of Valladolid, Spain); Patricia Fernández (University of Valladolid, Spain); Natalia Fernández (University of Valladolid, Spain); Rubén Lorenzo (CEDETEL, Spain); Ioannis Tomkos (AIT, Greece); Evaristo J. Abril (University of Valladolid, Spain)
[P11] - Degradation Attacks on Passive Optical Network
Sanda Drakulic (Politecnico di Milano, Italy); Massimo Tornatore (Politecnico di Milano & University of California, Davis, Italy); Giacomo Verticale (Politecnico di Milano, Italy)
[P12] - Scheduling Techniques in an Integrated Hybrid Node with Electronic Buffers
Raimena Veisllari, Steinar Bjornstad, Norvald Stol (ITEM, Norwegian University of Science and Technology, Norway)
[P13] - Analysis of a GMPLS Enabled Hybrid Optical Switching Network
Matteo Fiorani (University of Modena and Reggio Emilia, Italy); Maurizio Casoni (University of Modena and Reggio Emilia, Italy); Slavisa Aleksic (Vienna University of Technology, Austria)
[P14] - Stochastic Energy-Efficiency Optimization in Photonic Networking by use of Master-Slave Equipment Configurations
Michael Parker (University of Essex, United Kingdom); Stuart D Walker (University of Essex, United Kingdom)
Thursday, April 19
9:30 - 10:30
Thu1: Session 8 [Chair: Naoya Wada]
9:30 Research into BT's future optical transport network [Keynote]
Andrew Lord (British Telecom, United Kingdom)
11:00 - 13:00
Thu2: Session 9 [Chair: Xavi Masip]
Invited and Regular (Oral)
11:00 A Research and Experimentation Overview on Future Optical Network Control Plane in the ADRENALINE Testbed [Invited]
Raul Muñoz (CTTC, Spain); Ramon Casellas (Centre Tecnologic de Telecomunicacions de Catalunya (CTTC), Spain); Ricardo Martinez (CTTC, Spain); Ricard Vilalta (Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya, Spain)
11:30 Iteration-Free Node-Disjoint Paths Search in WDM Networks with Asymmetric Nodes
Tomohiro Hashiguchi (Fujitsu Laboratories Limited, Japan); Yi Zhu (Hawaii Pacific University, USA); Kazuyuki Tajima (Fujitsu Labs. LTD., Japan); Yutaka Takita (Fujitsu Labs. LTD., Japan); Takao Naito (Fujitsu Labs. LTD., Japan); Jason P. Jue (University of Texas at Dallas, USA)
11:45 Traffic Prediction Based Wavelength Resource Management Considering Holding Time
Naohiro Wakabayashi (Osaka University, Japan); Yusuke Hirota (Osaka University, Japan); Hideki Tode (Osaka Prefecture University, Japan); Koso Murakami (Osaka University, Japan)
12:00 Scheduled Multicast Overlay for Bandwidth-Intensive Applications
Tim Entel (University of Massachusetts Dartmouth, USA); Arush G Gadkar (University of Massachusetts, Dartmouth, USA); Vinod M. Vokkarane (Massachusetts Institute of Technology (MIT) / University of Massachusetts Dartmouth, USA)
12:15 On Extending ESnet's OSCARS with a Multi-Domain Anycast Service
Mark Boddie (University of Massachusetts Dartmouth, USA); Tim Entel (University of Massachusetts Dartmouth, USA); Chin Guok (Energy Sciences Network, USA); Andrew Lake (Energy Sciences Network, USA); Jeremy Plante (University of Massachusetts Dartmouth, USA); Eric Pouyoul (Energy Sciences Network, USA); Bharath Honnenahalli Ramaprasad (University of Massachusetts Dartmouth, USA); Joan Triay (Universitat Politècnica de Catalunya (UPC) & i2CAT Foundation, Spain); Brian L Tierney (LBL, USA); Vinod M. Vokkarane (Massachusetts Institute of Technology (MIT) / University of Massachusetts Dartmouth, USA)
12:30 Survivable Multicast Routing in Mixed-Graph Mesh Optical WDM Networks
Costas Constantinou (University of Cyprus, Cyprus); Georgios Ellinas (University of Cyprus, Cyprus)
12:45 Fair Scheduling of Dynamically Provisioned WDM Connections with Differentiated Signal Quality
Ajmal Muhammad (Linköping University, Sweden); Cicek Cavdar (Royal Institute of Technology (KTH), Sweden); Paolo Monti (Royal Institute of Technology (KT
14:00 - 18:00
Thu: Workshops
14:00 CaON/GEYSERS Workshop
Friday, April 20
09:30 - 10:30
Fri1: Session 10 [Chair: Tanya Politi]
Invited and Regular (Oral)
09:30 Energy-Efficient Core Networks [Invited]
Xiaowen Dong (University of Leeds, United Kingdom); Ahmed Lawey (University of Leeds, United Kingdom); Taisir El-Gorashi (University of Leeds, United Kingdom); Jaafar Elmirghani (University of Leeds, United Kingdom)
10:00 Dimensioning and energy efficiency of optical metro rings
Yvan Pointurier (Alcatel-Lucent Bell Labs, France); Bogdan Uscumlic (Institute Mihailo Pupin, University of Belgrade, Serbia); Isabella Cerutti (Scuola Superiore Sant'Anna, Italy); Annie Gravey (Institut Telecom - Telecom Bretagne, France); Jean-Christophe Antona (Alcatel-Lucent, France)
10:15 The Role of Network Topology on the Energy Efficiency of IP-over-WDM Architectures
Francesco Musumeci (Politecnico di Milano, Italy); Massimo Tornatore (Politecnico di Milano & University of California, Davis, Italy); Achille Pattavina (Politecnico di Milano, Italy)
11:00 - 13:00
Fri2: Session 11 [Chair: Reza Nejabati]
Invited and Regular (Oral)
11:00 The Internet and Transport Network Management Ecosystems: A Roadmap Toward Convergence [Invited]
Marcelo Yannuzzi (Technical University of Catalonia (UPC), Spain); Admela Jukan (Technische Universität Carolo-Wilhelmina zu Braunschweig, Germany); Xavier Masip-Bruin (Universitat Politècnica de Catalunya & Advanced Network Architectures Lab (CRAAX), Spain); Mohit Chamania (Technische Universität Carolo-Wilhelmina zu Braunschweig, Germany); René Serral-Gracià (Technical University of Catalunya (UPC), Spain); Victor Lopez (Telefonica I+D, Spain); Oscar González de Dios (Telefonica I+D, Spain); Maciej Maciejewski (ADVA Optical Networking, Poland); Jörn Altmann (Seoul National University, Korea); M Roth (ADVA Optical Networking, Germany); C Brunn (ADVA Optical Networking, Germany); A Azanon (Telefonica, Spain)
11:30 Cloud-based Architecture for deploying Ultra-High-Definition Media over Intelligent Optical Networks
Okung-Dike Ntofon (University of Essex, United Kingdom); Dimitra Simeonidou (University of Essex, United Kingdom); David K. Hunter (University of Essex, United Kingdom)
11:45 Impact of Node Clustering on Network Cost and Resource Utilization
Theofanis G. Orphanoudakis (University of Peloponnese, Greece); Andreas Drakos (University of Peloponnese, Greece); Alexandros Stavdas (University of Peloponnese, Greece)
12:00 Overlaying rings onto a mesh network
Yvan Pointurier (Alcatel-Lucent Bell Labs, France)
12:15 Robust Upgrade in Optical Networks under Traffic Uncertainty
Ramon Aparicio-Pardo (Technical University of Cartagena, Spain); Pablo Pavon-Marino (Technical University of Cartagena, Spain); Biswanath Mukherjee (- University of California Davis, USA)
12:30 Getting routers out of the core: Building an all-optical network with "multipaths"
Davide Cuda (Orange Labs, France); Raluca Indre (Orange Labs, France); Esther Le Rouzic (Orange Labs, France); James Roberts (INRIA, France)
12:45 Optimal degree of optical circuit switching in IP-over-WDM networks
Ulrich Menne (atesio GmbH, Germany); Christian Raack (Zuse-Institute Berlin, Germany); Roland Wessaely (atesio GmbH, Germany); Daniel Kharitonov (Juniper Networks, USA)